Hrvatima preti ispadanje: “Samo” bod protiv Češke

Fudbaleri Hrvatske osvojili su prvi bod na Evropskom prvenstvu, pošto su remizirali sa Češkom na Hampden parku 1:1 (0:1) u drugom kolu grupe D. Za prolaz u osminu finala, Vatreni moraju da pobede u poslednjoj rundi protiv Škotske i čekaju rasplet ostalih mečeva. Česi su u znatno boljoj poziciji, uoči zatvaranja grupne faze imaju četiri poena i vrlo su blizu nokaut faze.

Posle poraza od Engleske na startu EURO, duel sa Česima predstavljao je praktično „biti ili ne biti“ za vicešampiona sveta.

Trijumf je bio neophodan kako bi u svojim rukama držali sudbinu, ali je izostao, pa se ekipa Zlatka Dalića sada nalazi u izuzetno teškoj situaciji.

Nedovoljno kvalitetno i konkretno, naročito u uvodnih 45 minuta, odigrali su Hrvati meč protiv Čeha u Glazgovu. Češka je bila bolji rival u prvom poluvremenu kada je golom Patrika Šika iz penala stekla prednost.

U drugom su Vatreni zaigrali rešenije, u uvodnim trenucima nastavka poravnali su rezultat preko Ivana Perišića, međutim, u nastavku je izostala prava šansa za preokret.

Izvor : REUTERS/Petr David Josek

Izuzetno sporo je Hrvatska otvorila meč i prvo poluvreme okončala je bez prilike za gol, ne računajući neprecizan udarac Antea Rebića.

Na drugoj strani, Češka je imala nekoliko dobrih prilika da povede. Najbolju je propustio Šik, ali se u 37. minutu iskupio za to.

U skok duelu u šesnaestercu Dejan Lovren je laktom udario u nos napadača Čeha, koji je ostao da leži na travi raskrvavljen. Igra je nekoliko trenutaka kasnije prekinuta, sudija Del Sero je odlučio da konsultuje VAR i posle pregledavanja snimka pokazao je na belu tačku.

Iako u nokdaunu i sa tamponama u nosu, Šik je preuzeo odgovornost, rutinski izveo penal za vođstvo Čeha.

Tabela: Češka 4, Engleska 3, Hrvatska 1, Škotska 0

Do bolje predstave Hrvatske došlo je zbog rokada na velikom odmoru. Dalić je prebacio Perišića na levu stranu, a neprimetnog Josipa Brekala zamenio Lukom Ivanušecom. U prvom napadu nastavka došlo je do izjednačenja.

Brzo su Vatreni izveli prekid, Perišić je sa leve strane ušao u šesnaesterac i poslao neodbranjiv udarac u dalji ugao.

Delovalo je u tom 47. minutu da će vicešampion sveta uspeti do kraja da ostvari preokret i dođe do važne pobede.

Ipak, konkretnih napada bilo je tek na mahove. Češka je rutinski zatvorila sve prilaze golu, pa su pokušaji Nikole Vlašića i Bruna Petkovića jedini vredni pomena.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)