in

Hrvati prvi put od 1995. kod kuće dobili Sloveniju, šok u Zenici

Fudbalska reprezentacija Hrvatske u komšijskom derbiju grupe H kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2022. pobedila je selekciju Slovenije 3:0.

Domaći su na splitskom „Poljudu“ zabeležili četvrti trijumf i sa 13 bodova na deobi su prvog mesta sa Rusijom, koja je sa 2:0 bila bolja od Malte.

Ređale su se šanse pred golom gostiju, ali Andrej Kramarić, Marko Livaja i Mario Pašalić nisu uspeli da matiraju sigurnog Jana Oblaka.

Ipak, domaći su poveli u 33. minutu, kada je napadač Hajduka Marko Livaja, udarcem glavom iz neposredne blizine, više od 20.000 navijača na „Poljud“ podigao na noge i doneo zlata vredan gol svom timu.

Nastavila je ekipa selektora Zlatka Dalića da napada i stvara šanse, Kramarić u 43. minutu nije uspeo po drugi put da savlada čuvara mreže Atletiko Madrida, Livaja je deset minuta kasnije pogodio stativu…

Slovenci nisu kaznili brojne promašaje domaćih, a kada je Mario Pašalić pogodio za 2:0 na asistenciju Ivana Perišića bilo je jasno da će Hrvatska prvi put od 1995. upisati pobedu protiv komšija na svom terenu.

Treći gol za Hrvatsku u nadoknadi je postigao Nikola Vlašić, koji je zamenio Livaju.

Hrvatska 8. oktobra gostuje Kipru, a Slovenija ide na Maltu.

Rusija je u Moskvi rezultatom 2:0 pobedila Maltu. Zbornaji je prednost doneo Fedor Smolov pogotkom u 10. minutu, prvom u državnom timu u poslednje dve godine.

Konačan rezultat postavio je Zelimhan Bakaev u 84. minutu iz jedanaesterca.

Slovačka se u Bratislavi namučila protiv selekcije Kipra, ali je golovima Ivana Šranca u 55. i Martina Koščelnika u 78. minutu došla do pobede i zadržala šanse u borbi za jedno od prva dva mesta.

Slovačka u verovatno ključnom duelu u sledećem kolu gostuje Rusiji.

Selekcija Bosne i Hercegovine se obrukala na na „Bilinom Polju“ u Zenici i posle neverovatne završnice odigrala samo 2:2 sa Kazahstanom.

Poslednjih dana BiH fudbal potresaju afere, a treći remi u četvrti utakmice, uz poraz od Francuske, samo je jop pogoršao celokupnu sliku. Bosanskohercegovačka selekcija je sa tri boda na deobi poslednjeg mesta sa Kazahstanom.

Gosti su poveli u 52. minutu golom Islambeka Kuata, a preokret selekciji BiH doneli su Miralem Pjanić u 74. minutu iz penala i napadač zagrebačkog Dinama Luka Menalo u 86. minutu.

Ipak, u četvrtom minutu nadoknade Baktjor Zajnutdinov je šokirao domaće i svom timu doneo bod.

Zmajevi u sledećem kolu gostuju upravo Kazahstanu, koji takođe imaju tri boda.

Francuska je posle remija sa reprezentacijama Bosne i Hercegovine i Ukrajine pred svojim navijačima bila bolja od Finske 2:0 i praktično obezbedila mesto na Mondijalu.

Ekipa Didijea Dešama ima 12 bodova i pred preostala dva meča ima sedam više od Ukrajine i Finske.

Strelci za Galske petlove bio je fudbaler Atletiko Madrida Antoan Grizman u 25. i 54. minutu.

Francuze u novembru očekuju dueli sa Kazahstanom i Finskom, a u oktobru i polufinale Lige nacija protiv Belgije.